Menu

Bel Ağrısının Tedavisinde Epidural Steroid Enjeksiyonu

July 16, 2017 - AĞRI TEDAVİSİ, BEL VE BOYUN FITIĞINDA TEDAVİ YÖNTEMLERİ, EPİDURAL STEROİD ENJEKSİYONU
Bel Ağrısının Tedavisinde Epidural Steroid Enjeksiyonu

One thought on “Bel Ağrısının Tedavisinde Epidural Steroid Enjeksiyonu

tadmin

BEL AĞRILARI

Bel ağrısı doktora başvuru nedenleri arasında üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra en sık görülen sağlık sorunudur. İnsanların % 80-84 ’ü yaşamlarının bir döneminde bel ağrısı çeker. Bilinenin aksine bel fıtığı tüm bel ağrıları içerisinde ortalama %5 gibi bir sıklıkla görülmektedir. Bu açıdan da bel ağrısı ile başvuran hastalarda belki de en önemli nokta hastalığın ayırıcı tanısıdır (diğer tanıların dışlanması).

Bel ağrısı ile başvuran hastalarda en sık bel bölgesinin kas/tendon/ligaman zorlanmalarını görmekteyiz. Özellikle ileri yaştaki hastalarda kanal darlıkları (spinal stenoz) ve bununla ilişkili yürüme mesafesinde azalma gibi bulgular ön plandadır. Bel fıtığının bazı önemli bel problemlerine eşlik edebileceği de göz ardı edilmemelidir. Tümör metastazları, metabolik kemik hastalıkları, enfeksiyona (Brusella) ya da romatizmal bir hastalığa (Ankilozan spondilit vs.) bağlı spondilodiskitler, iç organ kökenli ağrılar titizlikle araştırıldıktan sonra bel fıtığının tedavisi planlanmalıdır.

Bel ağrısında tedavi planlanırken hastanın yaşı, ek hastalıkları, kullandığı ilaçlar dikkate alınmalıdır. Bel fıtığının tedavisinde ilk önce steroid olmayan anti inflamatuvar ilaçlar, fizik tedavi yöntemleri denenmeli, bu tedavilerden fayda görmeyen hastalara ileri enjeksiyon uygulamaları önerilebilir. Transforaminal epidural enjeksiyonlar bel fıtığı tedavisinde hızlı ve konforlu bir tedavi seçeneğidir. Tüm tedavilere rağmen geçmeyen ağrılarda ve ilerleyici kas kuvvet kaybının olduğu durumlarda cerrahi olarak fıtığın uzaklaştırılması gerekebilir.

Spinal kanal darlığında ise nöropatik ağrı tedavisinde kullandığımız ilaçlar (Pregabalin/Gabapentin…) ilk seçenek olmalı, geçmeyen ağrı durumunda spinal girişimsel yöntemler ya da cerrahi tedaviler denenmelidir. Faset sendromu ya da sakroiliak eklem disfonksiyonu gibi mekanik bel problemleri de enjeksiyon, manuplasyon ve fizik tedavi uygulamaları ile tedavi edilebilmektedir.

Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *